Ένα «EatWise» ταξίδι στην Ρουμανία

20160517_115413Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Ειρήνη Μ., Χαρούλα Π., Παντελής Μ. και οι μαθητές της Στ΄ τάξης Δημήτρης Π., Θεόδωρος Κ., Αλέξανδρος Ορ., Χρήστος Μ., Ευαγγελία Δ. και Ευδοκία Κ. επέστρεψαν την Πέμπτη 19/05 μετά από διαμονή πέντε ημερών από το Galati Ρουμανίας, το οποίο επισκέφτηκαν στα πλαίσια της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα Erasmus+. Αποκόμισαν τις καλύτερες εντυπώσεις για τη φίλη χώρα τόσο σε επίπεδο φιλοξενίας, όσο και σε επίπεδο εκπαιδευτικής συνεργασίας. Η ελληνική αποστολή συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία σε όλες τις  δραστηριότητες του προγράμματος που περιελάμβαναν εργασίες εντός και εκτός των πλαισίων της σχολικής τάξης. Το θέμα των εργασιών ήταν η σημασία της υγιεινής διατροφής στη ζωή μας.

Η υποδοχή του σχολείου MIron Costin ήταν πολύ εγκάρδια. Ο 20160515_114542χορός και το τραγούδι ένωσαν όλες τις χώρες. Οι μαθητές μέσω των δραστηριοτήτων ενσωματώθηκαν αμέσως με τους υπόλοιπους μαθητές των χωρών συνεργασίας αλλά και με τους μαθητές του σχολείου υποδοχής. Είχαν την ευκαιρία να φιλοτεχνήσουν αφίσες για την προώθηση της υγιεινής διατροφής και να γίνουν μικροί μάγειρες ετοιμάζοντας μόνοι τους υγιεινά πιάτα. Μέσα από το παιχνίδι ανακάλυψαν την κρυμμένη ζάχαρη στις τροφές, αντιλήφθηκαν την αξία της ανακύκλωσης και μέσα από το παιχνίδι της γευσιγνωσίας συνειδητοποίησαν τη διαφορά μεταξύ βιομηχανοποιημένου και σπιτικού προϊόντος.

Οι γνώσεις των μαθητών μας εμπλουτίστηκαν μέσω των επισκέψεων στο Σχολή Τεχνολογίας Τροφίμων του Πανεπιστημίου του Γαλατσίου, όπου ενημερώθηκαν και παρακολούθησαν τη γραμμή παραγωγής πρωτεϊνούχων προϊόντων (λουκάνικα, τυρί, μπύρα). Επίσης η επίσκεψη σε χώρο παρασκευής άρτου και αρτοσκευασμάτων τους έδωσε τη ευκαιρία να γνωρίσουν τη σπουδαιότητα των διάφορων τύπων αλεύρων και τους «μύησε στο μυστικό κόσμο» της μαγιάς και της ζύμης. Επιπλέον οι γνώσεις εμπλουτίστηκαν με την επίσκεψη στο Βοτανικό Κήπο και το Ενυδρείο της πόλης. Με το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού στο χώρο του Κήπου γνώρισαν τις διάφορες ζώνες βλάστησης και σπάνια είδη φυτών.20160514_20505720160516_15301220160515_12101620160516_10220620160516_102757